Rekuperacja

image

Rekuperacja

Pomimo że rekuperacja staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, to wiele osób wciąż zastanawia się, dlaczego ten system wentylacji powietrza jest lepszy niż tradycyjna wentylacja grawitacyjna. Wentylacja grawitacyjna nie potrzebuje do działania urządzenia mechanicznego. Składa się jedynie z kominów wentylacyjnych i kanałów, w których ruch powietrza jest wywołany różnicą ciśnień, między wnętrzem pomieszczenia a jego otoczeniem. Rozwiązanie to wykorzystuje tylko jeden strumień powietrza, skierowany na zewnątrz. Natomiast świeże powietrze docelowo powinno napływać z zewnątrz przez otwory w drzwiach, oknach, a także podczas otwierania drzwi zewnętrznych i okien (przez wietrzenie pomieszczeń). W pomieszczeniach, w których okna i drzwi są rzadko otwierane, powietrze wypełniające budynek jest nieświeże i niezdrowe. To może wywoływać złe samopoczucie oraz obniżać poziom koncentracji. Natomiast rekuperacja wykorzystuje dwa strumienie powietrza, które wytwarza rekuperator. Jeden strumień tworzony jest przez powietrze wyprowadzane z wewnątrz, czyli takie, które zawiera wysokie stężenie dwutlenku węgla i niskie stężenie tlenu. Natomiast drugi strumień jest stworzony przez świeże i przefiltrowane powietrze napływające z zewnątrz budynku.

REKUPERACJA, A OSZCZĘDNOŚĆ I ODZYSK CIEPŁA

Jeśli czytasz ten artykuł o rekuperacji, to całkiem prawdopodobne, że czytałeś już w sieci inne artykuły dotyczące systemu rekuperacji. Pewnie widziałeś także podawane tam informacje, że dzięki rekuperacji możesz oszczędzić nawet 60, 70% wydatków na ogrzewanie Twojego domu. W tym miejscu trochę Cię zmartwię – oszczędności takich rzędów wielkości są nierealne, opierają się na wyidealizowanych obliczeniach.

Czy to źle? Nie, to bardzo dobrze! 30% to aż jedna trzecia mniej wydatków na ogrzewanie Twojego domu tylko dzięki jednemu rozwiązaniu jakim jest rekuperacja! Dzięki zastosowaniu innych systemów ograniczających straty ciepła (odpowiednia izolacja, unikanie występowania mostków ciepła itd.) możesz ograniczyć wydatki na ogrzewanie jeszcze bardziej (więcej na ten temat w punkcie dotyczącym domów energooszczędnych i pasywnych), nawet kilkukrotnie w stosunku do tradycyjnego budownictwa.

image